Uzdrowiska - wspaniały Świat Uzdrowisk

Uzdrowisko, spa, kurort, zdrojowisko, sanatorium, leczenie uzdrowiskowe - czyli wspaniały Świat Uzdrowisk



Uzdrowiska to miejsca niezwykłe, zachwycają nie tylko czystością powietrza, bogactwem zieleni, pięknem krajobrazu, niezwykłością architektury ale przede wszystkim niepowtarzalnym klimatem miejscowości, w których można uciec od pędu, pośpiechu, zgiełku wielkich miast, czy anonimowości...

W uzdrowisku w ciepłe dni wystarczy usiąść na ławce, by zaraz ktoś się do nas dosiadł i próbował nawiązać rozmowę. Tu nie będziemy czuć się samotni. Tu nikt się nie śpieszy. Tu także możemy sobie uświadomić, że człowiek jest częścią natury, a tylko życie w zgodzie z przyrodą prowadzi do wewnętrznego pokoju i przyczynia się do poprawy kondycji zdrowotnej naszego organizmu.

Od wieków do uzdrowisk ściągali najbogatsi. Przyjeżdżali tu cyklicznie, zwykle kilka razy w roku, by korzystać z bogactw uzdrowiskowych, czyli naturalnych czynników leczniczych: wód leczniczych, borowiny, gazu leczniczego i klimatu leczniczego. To już wtedy uzdrowiska stawały się również centrami kultury, w których nie można było się nudzić. Te tradycje uzdrowiskowe przetrwały do dziś. To właśnie w uzdrowiskach odbywają się liczne koncerty, występy teatralne, wystawy plastyczne. W niektórych zachowała się tradycja organizowania w maju lub czerwcu uroczystego otwarcia sezonu uzdrowiskowego, połączona z organizacją licznych imprez kulturalnych i sportowych.

W uzdrowiskach miesza się historia i nowoczesność. Tylko w tych miejscowościach spotkamy jednocześnie tężnie, parki uzdrowiskowe, pijalnie wód mineralnych, muszle koncertowe, teatry zdrojowe, szpitale i sanatoria uzdrowiskowe, zakłady przyrodolecznicze, ale również ostatnio i ośrodki spa, strefy saun, aquaparki, centra odnowy biologicznej.

Zdrojowiska

Miejscowości uzdrowiskowe, które słyną z wód leczniczych, zwykle w swej nazwie mają przydomek "Zdrój" i występują głównie na południu Polski w

  • województwie dolnośląskim: Cieplice Śląskie-Zdrój, Czerniawa-Zdrój, Długopole-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Przerzeczyn-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Świeradów-Zdrój,
  • województwie małopolskim: Krynica-Zdrój, Muszyna-Złockie, Piwniczna-Zdrój, Rabka- Zdrój, Wysowa-Zdrój, Żegiestów-Zdrój,
  • województwie podkarpackim: Horyniec-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Polańczyk, Rymanów -Zdrój.

Kurorty lecznicze

Uzdrowiska, w których najważniejszym czynnikiem leczniczym jest klimat noszą nazwę kurortów. Są to przede wszystkim miejscowości nadmorskie, takie jak w:
  • województwie zachodniopomorskim: Dąbki, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Świnoujście,
  • województwie pomorskim: Sopot, Ustka,
  • województwie podkarpackim: Polańczyk,

Kurortami leczniczymi są również bardzo często uzdrowiska górskie i podgórskie, będące jednocześnie zdrojowiskami.

Uzdrowiska to miejsca fascynujące, jest ich w Polsce 45 i rozmieszczone są dość nierównomiernie. Występują w 13 województwach, z czego najwięcej w dolnośląskim i małopolskim.

Chciałabym zaprosić wszystkich do Cudownego Świata Uzdrowisk, w którym można wypocząć, zrelaksować się, odzyskać siły fizyczne i psychiczne, poprawić urodę. Chciałabym pokazać nie tylko piękno polskich uzdrowisk, ale również czeskich, węgierskich, słowackich.

Wierzę, że rozkocham w tych pięknych miejscach niejedną osobę... 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz